![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5613228
*
nr 561 3228
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 80
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 januari 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/1 21:27:24
1
1.200 kr
17/1 20:08:45
2
1.100 kr
17/1 20:09:54
2
1.300 kr
18/1 22:24:16
3
2.000 kr
19/1 06:19:00
3
Vinnande bud
19/1 14:20:32
4
1.500 kr
19/1 14:21:01
4
2.000 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 561 3228
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 80
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 januari 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/1 21:27:24 | 1 | 1.200 kr |
17/1 20:08:45 | 2 | 1.100 kr |
17/1 20:09:54 | 2 | 1.300 kr |
18/1 22:24:16 | 3 | 2.000 kr |
19/1 06:19:00 | 3 | Vinnande bud |
19/1 14:20:32 | 4 | 1.500 kr |
19/1 14:21:01 | 4 | 2.000 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53